5 Aylık Bebekler İçin Havuç Püresi

Paylaş
 

 Biliyorsunuz çoğu bebek artık 4. ayından itibaren ek gıdaya geçiş yapabiliyor. Ben bu yazımda 5 aylık bebekler için havuç püresi nasıl yapılır konusuna değineceğim. Doktorlar özellikle de mama yiyen bebeklerde ek gıdaya başlangıç için biraz acele ediyor. Ek gıdaya 4. ayda başlamak için aslında öyle anne sütü alan yada mama yiyen bebek diye bir ayırım yapmaya gerek yok.

Bebeklerde ek gıdaya başlama süreci oldukça uzun bir süreç, bu sebeple önce bebeğinizin buna hazır olup olmadığından emin olmalısınız. Bebeğinizin ek gıdaya hazır olup olmadığını anlayabilmeniz için hazırladığım ( bebeğiniz ek gıdaya hazır mı, işte ipuçları ) yazıma göz atabilirsiniz.

Benim miniğim sadece mama ile beslendiği için ve 3. ayından itibaren ciddi bir iştahsızlık yaşadığı için doktorumuz 4 ayda ek gıdaya başlamamızı önerdi. Başlangıç olarak sadece yoğurt ve meyve suyu vermemi söyledi. Birde her gün sadece birini ver, eğer alerji gibi bir durum olursa hangisinden kaynaklı olduğunu bilelim dedi.

4.ayda ek gıdaya başlama fikri aslında oldukça yorucu bir fikir. Çünkü bebeklerin bu ayda mideleri tam anlamıyla gelişmemiş oluyor ve dolayısıyla alerjik reaksiyonlar yaşanabiliyor. Ayrıca anne sütü veya formül süt tek çeşit olduğu için bu ayda onunla beslemek anne için oldukça kolay. Diğer türlü sürekli ek besin hazırlama ve bebeğe yedirme çabaları oldukça yıpratıcı bir durum oluyor. O yüzden eğer anne sütü yetersizliği veya bebeğinizin doymama gibi durumları söz konusu değilse 4. ayda ek gıdaya başlamanızı önermiyorum.

Formül Süt İle Havuç Püresi

Biz 5 aylıkken ek gıdaya yavaş yavaş başladık, detayları başka yazımda paylaşırım. 5 aylık bebekler için havuç püresi nasıl yapılır sizinle paylaşmak istiyorum.

Malzemeler

1 adet havuç

Az miktarda su

Formül süt 30 ml suya 1 kaşık ( mamaların içindeki kaşık ile bir kaşık)

Havuç Püresi Hazırlanışı

Havuçları doğrayın  ve küçük bir tencere veya cezveye az suyla koyun ve haşlayın.

Haşlanan havuçları blender yardımı ile püre haline getirin. İçerisine formül süt veya anne sütü ekleyin, tekrar blenderdan geçirin. Hazırladığımız havuç püresi 5 ay ve üzeri bebeklere için uygundur. Doktorunuzun onayını alarak 4. ayında olan bebeğinize de yedirebilirsiniz.

Bu yazı 938 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir