Grip Hastalığı Kapımızı Çalmadan Alabileceğimiz Önlemler

Paylaş
 

Yaz günlerini geride bıraktığımız sonbaharın ilk aylarında vücudumuzu hastalıklara karşı korumamız gerekiyor. Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına beslenmemize özen göstermeliyiz. Vücudumuzun direncini artırmak vitamin, mineral ve antioksidanları içeren doğru besinlerle mümkündür. Bu havalarda yakalanma riskimizin çok olduğu grip hastalığı gelip bizi bulmadan kendimizi korumamız şart. Bu soğuk havalarda bolca yeşil yapraklı sebzeler ve mevsime uygun meyveleri her gün tüketmek alınabilecek en güzel önlem. Hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz diğer önlemler;

Su İçmeden Olmaz

Hepimiz şüphesiz ki soğuk havalarda su tüketimini istemsiz olarak azaltıyoruz. Su içmeyi azaltmamız demek cildimizin kurması ve vücudumuzda artık maddelerin birikmesi demektir. Günlük en az bir buçuk litre su tüketimi soğuk havalarda vücut ısımızın da dengelenmesini ve böbreklerimizin sağlıklı çalışmasını sağlar.

 

gripten-korunmak3

 

C Vitamini Almamız Önemli

Antioksidan görevi de yapan C vitamini gripten korunmak için etkili bir yöntem. C vitamini her gün tüketmelisiniz, bunun sebebi C vitamininin vücutta depolanmıyor olmasıdır. C vitamini bilinenin aksine sadece limon, portakal gibi turunçgillerde bulunmaz, maydanoz, kırmızı ve yeşil biber, roka, domates, kuşburnu gibi besinlerde de bulunuyor.

 

gripten-korunmak1

 

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Probiyotik Tüketin

Bağışıklık sisteminizin güçlü olması bağırsaklarımızın sağlıklı olmasına dayalıdır. Son zamanlarda uzmanlar güçlü bağırsaklar için probiyotik kullanımını öneriyor. Probiyotik yoğurt ve kefir gibi doğal ürünlerde bulunduğu gibi eczanelerde de tablet olarak bulunuyor. Ayrıca evde yaptığınız yoğurtlarda probiyotik maya kullanımı da iyi bir tercih olur.

 

gripten-korunmak4

 

Mevsimine Göre Besin Tüketin

Her mevsim doğa bize vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besinleri sunar ve bu sayede vücut direncimiz artar. Sonbahar aylarında da mevsimine uygun besinler tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir ve özellikle gripten korunabiliriz.

 

gripten-korunmak2

 

Sonbaharda tüketmemiz gerekenler; salatalık, domates, taze fasulye, havuç, yeşil biber, patlıcan, bamya, börülce, kırmızı biber, yeşil biber, kabak, mısır, barbunya, fesleğen, nane, maydanoz, soğan, tere, şeftali, üzüm, taze ceviz, mürdüm eriği, fındık gibi besinlerdir.

Bu yazı 609 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir