Günümüzün En Yaygın Sorunu Gıda Zehirlenmesi

Paylaş
 

Zaman zaman birçok skandala konu olan ya da günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz gıda zehirlenmeleri genellikle ölümcül olmasa da zehirlenmenin derecesine göre ciddi sonuçları olabilecek bir rahatsızlıktır. Gıda zehirlenmesi, yediğimiz gıdalarda ya da içtiğimiz içeceklerde bakteri, virüs veya toksinlerin bulunması sonucu tüketildiğinde bu zararlı etmenlerin vücutta reaksiyon göstermesiyle olur.

Gıda zehirlenmesi sorunu sadece kötü kokan, bayatlamış ya da çürümüş besinlerin tüketilmesiyle olmaz. Bazı besinler temiz ve sağlıklı görünseler bile gözle görülmeyen bakterileri ya da toksinleri barındırıyor olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi belirtileri; zehirlenmenin derecesine göre farklı saat aralıklarında kendini göstermektedir. En erken iki saat sonra kendini gösterdiği fark edilmiştir. Genel anlamda bu rahatsızlığın ilk belirtileri kusma şeklinde ortaya çıkar.

gıdazehirlenmesi3

Midesinde ve kaslarında kasılmalar görülmektedir. Zaman zaman görmede bulanıklaşmalar da bu hastalığın belirtileri olarak görülmektedir. Ancak ishal ve ateş gıda zehirlenmelerinde mide bulantısıyla birlikte en önemli belirti olarak görülür.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda zehirlenmesi tedavisi uygulanmasındaki temel amaç kişinin ishal ile kaybettiği suyun eski seviyeye getirilmesi ve zehirlenmeye neden olan unsurun ortadan kaldırılmasıdır. Zehirlendiği düşünülen kişinin kusturulması ilk olarak yapılabilecek müdahaleler arasındadır.

gıdazehirlenmesi2

 

Hasta hastaneye götürüldüğünde tedavi antibiyotik desteğiyle zehirli maddenin giderilmesiyle devam eder. Bakteri bağırsaklara ulaşmışsa bu durumda sık sık tuvalete gitmekte yarar vardır. Bu sayede bakteri vücuttan atılmış olur. Düzenli olarak su içmek tedavideki destekleyici unsurlardandır.

Bu yazı 939 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir