İletişim Çağında İletişimsizlik Yaşıyoruz

Paylaş
 

İletişim; gönderilmek istenen bilginin alıcı ve gönderici tarafından anlaşılmasıdır. İnsanlar yaşadığı sürece sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar, bunun için diğer insanlar ile iletişim halinde olmak durumundadırlar. Ancak son zamanlarda iletişim araçlarının gelişmesiyle insanların birbiri ile daha iyi iletişim kurmaları beklenirken, bu durum tam tersine dönmüştür. Adeta iletişim çağında iletişimsizlik yaşar hale gelmiş durumdayız.

Kişilerin birbiri ile daha çok ve daha sağlıklı iletişim kurmaları gerekirken, iyice birbirlerinden uzaklaşmaya başlamışlardır. İnsanların son zamanlarda birbirlerinden kaçma isteği psikolojik sorunlarından temelini oluşturuyor. Çünkü insanların fiziksel, sosyal ve psikolojik anlamda sağlıklı bireyler olabilmeleri için birbirlerine ihtiyaçları vardır.

iletişimsizlik2

Yaşanılan bu iletişimsizlik hali, kişilerin ortamlardaki diyaloglardan tatmin olmamaları, iletilen bilgiyi tam olarak alamamaları ve önyargılardan dolayıdır. Kişiler sözlü iletişim kurarken insanın mimikleri ve beden dili devreye girer, ancak yazılı iletişimde sadece kelimeler ile istenilen mesaj verilmeye çalışılır, bu açıdan ikisi arasında çok fark bulunuyor.

Son yıllarda yaşamakta olduğumuz iletişim çağındaki iletişimsizlik, aslında herkesin muzdarip olduğu ve çözüm aradığı bir durumdur. İnsanlar çevresindekilere zaman içerisinde davranışsal olarak tepki vermektedir, kırıldıklarında sözlü iletişim yerine duygu ifadeleri ile anlatmayı tercih ederler. Psikoloji alanında ihtiyaçlar hiyerarşisine göre yetişkinlerin daha çok saygı, sevgi, ilgi ve takdir görme istekleri, kişileri davranışsal iletişime yani trip atmaya yöneltiyor.iletişimsizlik1

 

Çağımızın iletişim araçları sayesinde insanlar arasında yüz yüze görüşme neredeyse tamamen kalktı. Bu da bireylerin yaşadıkları sorunları çözmelerini bir hayli zorlaştırıyor.

İletişimsizliği Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapmalı?

♥ Büyük bir sorun olduğunun farkında olmasak da oldukça ciddi bir problem olan insanlardan kaçma eğilimimiz ve bunun getirdiği iletişimsizliğin ortadan kalkması mümkün. Dikkat edeceğimiz bazı durumlar sonucunda bu sorunun çözüleceğini umut ediyoruz.

♥ İletişim kurmaya çalıştığınız insan ile yüz yüze olmanız birbirinize verdiğiniz mesajı doğru anlayabilmeniz için çok önemlidir.

iletişimsizlik4

♥ Karşınızdaki kişi ile iletişim kurarken o an yazı dili kullanmak durumunda iseniz; kullanacağınız kelimelerin sade ve günlük yaşama uygun olmasına özen gösterin ki, mesajınız doğru anlaşılsın.

♥ Kendinizi karşınızdaki insana doğru ifade etmek ve aranızdaki iletişimin güçlenmesi için tavırlarınızı, mesajlarınızı anlayabileceği şekilde vermelisiniz.

♥ Karşınızdaki kişiye tamamı ile olumlu veya olumsuz mesajlar yerine karşınızdaki kişiyi eleştirel düşünmeye yönlendirecek kelimeler kullanın. Örnek verecek olursak; ” Ben bu konuda böyle düşünmüyorum ” demek yerine ” Bu konuya birde şu açıdan bakmaya ne dersiniz? ” gibi cümleler kullanın ki konular üzerinde uzun konuşma ortamları meydana gelsin.

♥ Yetişkin olmaya adım attığımız andan itibaren ruhumuzun ihtiyaç duyduğu daha çok sevgi, ilgi, hoşgörü duyguları sadece insanlarla iletişim kurduğumuz sürece bize gelir, yani insanlardan kaçmak, yalnız olmaya çalışmak ile ruhumuzun ihtiyaçlarına cevap veremeyiz.

İnsanlarla iletişim kurmak, bazı ayrıntılara dikkat etmeniz durumunda oldukça kolaydır. Doğru iletişim şeklini kullandığınız takdirde çevrenizdeki insanlar ile güçlü ve sağlam bir iletişim kurabilirisiniz.

Bu yazı 1318 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir